Spotkania z fizyką - Podręcznik dla klasy VII

Wydawinctwo: Nowa Era Rok wydania: 2017 Autor: Grażyna Francuz-Omat, Teresa Kulawik. Maria Nowotny-Różańska

Dane:

W = 24 kJ = 24000 J

Fo = 30 N

Szukane:

s = ?

Rozwiązanie:

ze wzoru na pracę obliczamy drogę:

\(W = F_n \cdot s \)              \(/: F_n\)

\(s = {W \over F_n}\)

zgodnie z Pierwszą Zasadą Dynamiki Newtona - jeśli ciało porusza się ruchem jednostajnym, działające na niego siły równoważą się. Zgodnie z tym siła napędowa jest równa sile oporu:

\(F_n = F_o\)

stąd dostajemy:

\(s = {W \over F_o} = {24000 J \over 30 N}\)

\(s = 800 m\)

Odpowiedź: Droga wynosi 800 m.

Opinie - Spotkania z fizyką - Podręcznik dla klasy VII

Podobne zadania w kategorii Fizyka