Uporządkuj chronologicznie wydarzenia związane z zjednoczeniem Włoch i Niemiec: - Zjednoczenie Włoch i Niemiec Klasa VII
Włochy:
1
Zaniepokojona Austria postanawia działać z wyprzedzeniem i wypowiada wojnę Piemontowi w 1859 roku. Po stronie Piemontu staje Francja.
2
W 1860 roku wybuch powstań w małych państewkach w środkowej części Półwyspu Apenińskiego.
3
Włosi wykorzystują wojnę francusko-pruską i przyłączają tereny Państwa Papieskiego. W 1871 roku stolicą Włoch zostaje Rzym.
4
Austriacy przegrywają bitwy pod Magentą i Solferino i odnoszą klęskę w wojnie. Królestwo Sardynii otrzymuje Lombardię.
5
Piemont zawiera sojusz z Francją w 1858 roku. W zamian za poparcie Wiktor Emanuel II przekazuje Francji Sabaudię i Niceę.
6
Wzrost popularności idei zjednoczenia narodowego w Królestwie Sardynii w połowie XIX wieku.
7
W 1861 roku Wiktor Emanuel zostaje królem Włoch. Poza terenem zjednoczonego kraju została Wenecja i Państwo Kościelne ograniczone do Lacjum z Rzymem. Francja jest przeciwna zlikwidowania Państwa Papieskiego.
8
Włosi wykorzystują wojnę austriacko-pruską i przyłączają Wenecję.
9
Wybuch powstania w Królestwie Obojga Sycylii. Powstańców wspiera Giuseppe Garibaldi, który staje na czele tzw. wyprawy tysiąca czerwonych koszul.
Niemcy:
1
W 1866 roku Prusy rozpoczynają wojnę z Austrią, którą pokonują w bitwie pod Sadową. Austria traci hegemonię w krajach niemieckich, a Prusy tworzą Związek Północnoniemiecki.
2
Prusy zacieśniają więzy z innymi państwami niemieckimi, przez co zyskują przewagę nad Austrią, jeszcze przed objęciem funkcji kanclerza przez Bismarcka.
3
W 1870 roku Prusy prowokują wojnę z Francją, którą pokonują w bitwie pod Sedanem.
4
Prusy w sojuszu z Austrią wypowiadają wojnę Danii, której odbierają Szlezwik i Holsztyn.
5
Podpisanie pokoju z Francją, która traci Alzację i Lotaryngię.
6
Kanclerzem Prus zostaje Otto von Bismarck, który uważa, że zjednoczenie Niemiec można zrealizować tylko poprzez działania wojenne.
7
Otto von Bismarck w sali lustrzanej w Wersalu proklamuje utworzenie Cesarstwa Niemieckiego.
Opinie - Zadanie - Zjednoczenie Włoch i Niemiec.Klasa VII