Jak przejść na nauczanie domowe?

Jak przejść na nauczanie domowe?

Edukacja domowa odpowiada na indywidualne potrzeby uczniów. Dziecko może uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, nie czując presji czy stresu związanego z ocenami. Wszystko to sprawia, że ta forma spełniania obowiązku szkolnego zyskuje na popularności. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak przejść na nauczanie domowe.

Kto może przejść na edukację domową?

Edukacja domowa to forma realizowania obowiązku szkolnego poza murami szkoły. W tym trybie dziecko uczy się pod okiem rodziców lub opiekunów prawnych. Na nauczanie domowe może przejść każde dziecko w wieku od 6. do 18. roku życia. Do tego niezbędna jest jednak zgoda dyrektora szkoły, do której formalnie ma być zapisany uczeń. Dyrektor może wyrazić zgodę na edukację domową w danym roku szkolnym oraz we wskazanym etapie edukacyjnym:

  • I etap - klasy I-III szkoły podstawowej,
  • II etap - klasy IV–VIII szkoły podstawowej,
  • III etap - szkoła ponadpodstawowa.

W edukacji domowej nauka odbywa się w dowolnym miejscu i czasie, co sprawia, że jest ona dostosowana do indywidualnych potrzeb ucznia. Dziecko może zdobywać wiedzę we własnym tempie, więc jeśli jakiś temat sprawia mu trudności, może zatrzymać się przy nim na dłużej. Dzięki temu że w edukacji domowej nie ma ściśle określonego planu nauki, uczeń może dowolnie organizować swój czas i poświęcić więcej czasu na rozwijanie swoich pasji. Nie musi też stresować się sprawdzianami, kartkówkami czy odpytywaniem przy tablicy. Do następnej klasy przechodzi na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych, które pisze raz w roku z każdego przedmiotu.

Jak przejść na nauczanie domowe?

Kiedy tradycyjna szkoła nie spełnia oczekiwań rodziców, często zaczynają oni rozważać inne formy edukacji. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań odnośnie tego, jak przejść na nauczanie domowe. Aby rozpocząć naukę w tym trybie, rodzic lub opiekun prawny dziecka musi złożyć do dyrektora szkoły odpowiednie dokumenty:

  • wniosek o zezwolenie na edukację domową,
  • oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków, które umożliwią realizację podstawy programowej na danym etapie kształcenia,
  • zobowiązanie, że dziecko przystąpi do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.

Dokumenty można dostarczyć w dowolnym momencie roku szkolnego. Po ich złożeniu należy poczekać na decyzję dyrektora, który ma na jej wydanie 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym zostaną złożone dokumenty.

Rozpocznij naukę z Centrum Nauczania Domowego!

W Centrum Nauczania Domowego na edukację domową można przejść zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum. Aby wziąć udział w rekrutacji, wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny na stronie: https://domowi.edu.pl/ Po jego wysłaniu otrzymuje się dostęp do listy szkół, które znajdują się w całej Polsce. Gdy znajdzie się interesującą placówkę, należy wypełnić kwestionariusz kandydata. Na jego podstawie zostaną przygotowane przez Centrum Nauczania Domowego niezbędne dokumenty, które otrzyma się na podany przez siebie adres mailowy. Następnie należy je wydrukować, podpisać i dostarczyć do wybranej szkoły. Gdy dyrektor placówki wyda pozytywną decyzję, zgłoszone dziecko może rozpocząć przygodę z edukacją domową!

Uczniowie Centrum Nauczania Domowego otrzymują bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się treści zgodne z podstawą programową. Materiał podzielony jest na lekcje, które rozłożone są na tygodnie (szkoła podstawowa) lub działy (liceum). Nauka na platformie jest niezwykle ciekawa za sprawą interaktywnych ćwiczeń oraz nagrań audio i wideo. Ponadto uczeń może brać udział w cyklicznych zajęciach online z nauczycielami, na których podsumowywany jest materiał z danego tygodnia, a także uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami.

Bibliografia

  • Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Uzyskaj zgodę na edukację domową, https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa, Data dostępu: 2024.07.31
Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
8 + 2=