Jak kupować koraliki do biżuterii

Jak kupować koraliki do biżuterii

Jak kupować koraliki do biżuterii

Rękodzieło zyskało na popularności w ostatniej dekadzie. Po szale na szybką modę i wpasowanie się w tłum na nowo zaczęłyśmy doceniać oryginalność i ręcznie tworzone produkty. Wiele z nas coraz chętniej sięga po nowe hobby takie jak szydełkowanie, haftowanie, czy tworzenie biżuterii. Jeśli to właśnie biżuteria jest wybranym przez Ciebie rękodziełem, początki mogą być nieco trudne. Półfabrykaty i koraliki do biżuterii to gigantyczna grupa produktów, która może onieśmielić na początku. Aby Ci to ułatwić, przedstawiam krótki poradnik kupowania koralików do biżuterii.

Na co zwrócić uwagę kupując koraliki

Wybierając koraliki do biżuterii, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Koraliki powinny nie tylko wpaść Ci w oko, ale także pasować do pozostałych półfabrykatów, które wybrałaś, a także rodzaju biżuterii, którą chcesz tworzyć. Jako że najczęściej koraliki kupowane są w sklepach internetowych, nie sposób wziąć je do ręki przed zakupem. Niektóre rękodzielniczki kierują się wyłącznie zdjęciami produktów, co jak zapewne się spodziewasz, może prowadzić do rozczarowania przy otwieraniu przesyłki. Aby tego uniknąć, zawsze weź pod uwagę niżej omówione atrybuty koralików

Rozmiar

Nawet jeśli koraliki wydają się malutkie lub bardzo duże na zdjęciu, zawsze przeczytaj ich rozmiar w opisie. Powinnaś znaleźć tam wszystkie zewnętrze wymiary koralika. Umożliwiają Ci one nie tylko rzetelną ocenę rozmiaru koralika, ale także ułatwiają decyzję co do ilości potrzebnych koralików. Kolejnym parametrem rozmiaru, który powinien mieć każdy koralik, to średnica jego otworu. Informuje ona o tym, jak łatwo będzie się nawlekać dane koraliki, a także jakiej grubości sznurek, lub gumka przejdzie przez dany koralik.


 

Jeśli brakuje Ci wyobraźni przestrzennej i sam rozmiar nie wystarczy Ci do oceny rozmiaru koralika, zawsze warto go narysować. Użyj linijki lub suwmiarki do dokładnego określenia rozmiaru koralika. Początkowo może się wydawać to czasochłonne, jednakże zaskoczysz się, jak szybko porzucisz rysowanie i wystarczy Ci jedynie opis produktów.

Kierunek otworu

Jeśli wybierasz koraliki w kształcie kulek czy kostek, kierunek otworu jest nieistotny. Jednakże w przypadku koralików prostokątnych, czy kształtów takich jak serca, gwiazdki czy pastylki, to, w jakiej płaszczyźnie wywiercono otwór, jest niezwykle istotne. Wpływa bowiem na to, jak dany koralik ułoży się po tym, jak go nawleczesz.

Jednostka sprzedaży

Jednostka sprzedaży najczęściej stosowaną jest w przypadku niewielkich produktów. Aby uniknąć sprzedawania pojedynczych koralików za grosze lub ich ułamki. Niekiedy koraliki sprzedawane są na sztuki lub po kilka sztuk naraz. Jednakże możesz się też spotkać z sytuacją, w której jednostka sprzedaży jest sznur koralików, wówczas powinnaś znaleźć informację o ilości koralików mieszczących się na sznurku, pamiętaj jednak, że jest to ilość przybliżona i może się różnić o kilka sztuk w zależności od sznurka. Drobne koraliki do biżuterii takie jak Toho czy Miyuki najczęściej sprzedawane są na wagę. Oczywiście skutkuje to przybliżoną ilością koralików w każdym woreczku.

Sprawdzając jednostkę sprzedaży, unikniesz zdziwienia co do ilości koralików, które otrzymujesz w danej kwocie. Jeśli chcesz porównywać cenę koralików o różnej jednostce sprzedaży, zawsze powinnaś podjąć próbę obliczenia ceny jednego, lub np. 10 koralików, jeśli cena pojedynczego koralika jest zbyt mała.

Materiał i jego właściwości

To, z czego wykonane są koraliki, wpływa bezpośrednio nie tylko na ich wygląd, ale też na to, jakie są ich właściwości. Znając materiały, z których chcesz tworzyć akcesoria, będziesz wiedziała, ile będą ważyć, czy będą wygodne, jak je pielęgnować i komu polecić.

Materiały, z których tworzy się koraliki, są bardzo zróżnicowane, zaliczymy do nich:

  • Akryl — koraliki akrylowe są lekkie, odporne na działanie wody i upadki. Niestety z czasem intensywność ich koloru może maleć pod wpływem słońca.
  • Szkło — umożliwia tworzenie koralików w zróżnicowanych rozmiarach i kolorach. Nie blaknie pod wpływem słońca i jest odporne na działanie wody. Jednakże może się potłuc lub odprysnąć w wyniku upadku, szczególnie tyczy się to większych koralików.
  • Ceramika — podobnie do szkła, ceramika to materiał odporny na działanie wody i słońca. Koraliki ceramiczne są zaskakująco trwałe i dość odporne na upadki, jednakże mogą się potłuc i odprysnąć podobnie jak szkło. Pełne koraliki ceramiczne są cięższe od szklanych, jednakże nierzadko znajdziesz je w większych rozmiarach w formie pustych w środku lekkich kulek.
  • Drewno — niezwykle lekkie, ekologiczne, odporne na upadki. Źle znosi przedłużony kontakt z wodą.
  • Kamienie naturalne — mają różne właściwości, w zależności od konkretnego minerału. Na ogół są twarde, trwałe i odporne na upadki. Niektóre rodzaje źle znoszą wilgoć czy wysokie temperatury.
  • Masa termoutwardzalna- jest podobna do modeliny. Koraliki z masy termoutwardzalnej są lekkie, nieco elastyczne i miłe w dotyku. Niestraszna im woda ani upadki. Jednakże bardzo długi czas na słońcu może nieco obniżyć intensywność ich koloru.
  • Perły i masa perłowa — perły są dość delikatne. Rzadko kruszą się po upadku i nie niszczą się pod wpływem słońca. Jednakże słona lub chlorowana woda, a także kosmetyki takie jak lakier do włosów, mogą zniszczyć blask pereł.
  • Żywica — podobna do akrylu, lekka i wodoodporna. Nie straszne jej upadki czy słońce. Ma gładką, szklistą powierzchnię, która niestety może ulec zarysowaniu.

Koraliki dla alergików

Jeśli masz alergię na metale lub chcesz tworzyć biżuterię dla każdego, oto kilka propozycji na koraliki, które nie uczulają:

  • Koraliki szklane — zaliczymy do nich te ze szkła czeskiego i weneckiego, a także tworzone techniką lampwork, koraliki Toho i Miyuki i wiele innych.
  • Koraliki drewniane — zarówno z surowego drewna polskiego, jak i olejowanych gatunków egzotycznych
  • Koraliki akrylowe, w tym koraliki literki, chociaż nie akryl platerowany
  • Koraliki ceramiczne i porcelanowe
  • Koraliki z żywicy
  • Koraliki z kamieni ozdobnych
  • Koraliki z pereł, masy perłowej i korala naturalnego
  • Koraliki ze stali chirurgicznej
  • Koraliki akrylowe

     

Oczywiście z tych koralików mogą korzystać nie tylko osoby z alergiami. Jednakże wykorzystanie tych surowców w swoim rękodziele sprawi, że wszyscy będą mogli nosić stworzone z nich produkty. To świetny pomysł nie tylko dla alergików, ale także na rękodzieło na prezent, szczególnie jeśli nie wiesz, czy obdarowana osoba ma alergię. 


 

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
8 + 5=