Nauka angielskiego - sprawdzone metody

Nauka angielskiego - sprawdzone metody

Nie ma znaczenia, czy jesteśmy uczniami w szkole, czy osobami od dawna już dorosłymi – znajomość języka angielskiego przydaje się wszystkim. Angielszczyzna stała się międzynarodowym językiem komunikacji, podbijając każdy zakątek globu. Jak jednak nauczyć się angielskiego skutecznie i osiągnąć zadowalający poziom we wszystkich sprawnościach językowych? O tym dowiecie się z tego artykułu. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone metody nauki języków obcych.

Immersja – „zanurzenie się” w języku

Ten wielokrotnie opisywany i reklamowany sposób nauki rzeczywiście przynosi znakomite rezultaty. Immersja językowa polega na posługiwaniu się językiem obcym, np. angielskim, we wszystkich sytuacjach. W praktyce wygląda to tak, że język, którego się uczymy, staje się nieodłączną częścią naszej codzienności. Możemy czytać książki po angielsku, przeglądać serwisy informacyjne, oglądać filmy i seriale, śpiewać piosenki, wymieniać wiadomości z zagranicznymi znajomymi itd. Wbrew powszechnemu przekonaniu wyjazd do anglojęzycznego kraju nie jest konieczny, żeby „zanurzyć się” w języku. Dzięki Internetowi mamy bowiem niemal nieograniczony dostęp do obcojęzycznych treści. Konieczne jest jednak wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu oraz silna motywacja. Co ciekawe, immersja to tak naprawdę sposób, w jaki małe dzieci uczą się języka ojczystego. Warto brać przykład z najmłodszych, którzy interesują się światem, pytają i dociekają, nie przejmując się przy tym popełnianiem mnóstwa błędów. 

Metoda komunikacyjna 

Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie najważniejsze jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Uczenie się w ten sposób polega przede wszystkim na interakcjach pomiędzy uczącym się a nauczycielem. Kursanci odgrywają różne scenki z życia codziennego, biorą udział w dyskusjach i pogadankach z nauczycielem. Metoda ta jest wykorzystywana w nowoczesnych kursach konwersatoryjnych w szkołach językowych. Pozwala na poznawanie języka w naturalnych kontekstach i sytuacjach. Ważnym elementem metody komunikacyjnej jest dbałość o gramatyczną i fonetyczną poprawność, dlatego konwersatoria prowadzone są zazwyczaj przez rodzimego użytkownika języka. Metoda komunikacyjna sprawdza się szczególnie dobrze u osób, które poznały już podstawy języka i chcą nabyć płynność w mówieniu. 

Tandem językowy

Jest to metoda, która zdobyła ogromną popularność dzięki aplikacjom internetowym do nauki języków. Tandem językowy polega na wymianie umiejętności między osobami będącymi rodzimymi użytkownikami dwóch języków. Wystarczy znaleźć za pomocą aplikacji osobę z kraju anglojęzycznego, która jest zainteresowana językiem polskim. Nauka w tandemie polega na byciu nauczycielami dla siebie nawzajem. Jest to ciekawy sposób na poznanie „żywego” języka, używanego na co dzień przez native speakerów. Ucząc się w tą metodą, można osiągnąć znakomite rezultaty językowe, ale jest to też szansa na nawiązanie ciekawych znajomości z osobami z całego świata. Żeby nauka w tandemie była skuteczna, obie strony muszą wykazywać zaangażowanie i chęć do regularnych spotkań. 

Którą metodę wybrać?

Na to pytanie nie da się prosto odpowiedzieć. Wszystko zależy od naszych preferencji, dotychczasowych doświadczeń, celów i ilości czasu, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na naukę. Na pewno warto popróbować kilku metod, mieszając ze sobą różne techniki nauki. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych osób najlepsze rezultaty może przynieść korzystanie z tradycyjnych metod, takich jak nauka z podręcznikiem i opanowywanie reguł gramatycznych. Nie ma uniwersalnego sposobu nauki języka obcego. Kluczem do edukacyjnego sukcesu jest zawsze motywacja, systematyczność i wytrwałość uczącej się osoby. 

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
2 + 3=