[ drukuj ]
 
Świat Nauki/Tajemniczy smakosz bambusa
Panda wielka
 
  Wielkość
długość: 150 cm
wysokość w kłębie: około 65 cm
ciężar ciała: 70 - 120 kg
długość życia w niewoli: 15 lat

Pandy wielkie są średniej wielkości niedźwiedziami o bardzo mocnej budowie ciała. Występowanie pandy wielkiej ogranicza się do paru górskich obszarów w południowo-zachodnich Chinach, w rosnących tam lasach bambusowych.

Pandy wielkie są wegetarianami, żywiącymi się głównie młodymi pędami pewnej odmiany bambusa. Nie kwitnie ona przez cały rok, więc w pewnych okresach pandy nie mają pokarmu i często głodują. Dlatego czasami zjadają zaplątane w zaroślach ptaki i węże.

Pandy wielkie żyją samotnie i większość czasu poświęcają jedzeniu bambusowych pędów. Zamieszkują gęste zarośla, dlatego obserwacje ich życia nie są łatwe. Pandy wydają na świat potomstwo niezwykle rzadko co, obok kłusownictwa, jest głównym powodem ich wymierania.

Panda posiada grube futro z charakterystycznym biało - czarnym ubarwieniem z występującymi żółtymi, brązowymi lub czerwonymi łatami. Taka kolorystyka zapewnia niedźwiedziowi dobry kamuflaż przed drapieżnikami w środowisku bambusowych zarośli i liści konarów drzew.

Pandy wielkie, mimo że są pod ochroną - ze względu na swoje futro - często padają ofiarami kłusowników. Mimo wysiłków podjętych na rzecz tego gatunku jego populacja z każdym rokiem maleje. Ocenia się, że na wolności żyje obecnie zaledwie 1200-1500 sztuk tych zwierząt.

Czy wiesz, że:

- Istnieje również panda czerwona, która spokrewniona jest z szopami.

- Do niedawna sądzono, że panda wielka należy do rodziny szopowatych. Dopiero wykorzystując nowoczesne metody laboratoryjne okazało się, że panda jest spokrewniona z niedźwiedziami.

- Panda wielka to bardzo tajemnicze zwierzę. Nadal nie wiadomo, czy są to zwierzęta nocne, czy dzienne. Tajemnicą jest również, ile lat żyją na wolności i czy zapadają w sen zimowy.

- Panda posiada dodatkowy kciuk na przednich łapach, który służy jej wyłącznie do chwytania pędów bambusa i obrywania liści.

- W Europie o istnieniu pandy wielkiej dowiedziano się dopiero w 1869 roku.
 
     
(c) 2014 portal edukacyjny www.szkola.net