[ drukuj ]
 
Dla dziewczyn/Owłosienie w okresie dojrzewania
Co nazywamy wzgórkiem łonowym?
 
  Miejsce, gdzie łączą się nogi, nazywane jest okolicą łonową, sromem lub wzgórkiem Wenery (jest to rzymska bogini miłości). Jeżeli staniesz przed lustrem, zauważysz niewielką część ciała, bardziej wysuniętą od reszty. Jest to kość łonowa, pokryta warstwą tkanki tłuszczowej. Jeżeli popatrzysz na wzgórek łonowy z góry, zobaczysz dwie fałdy, które nazywane są sromem lub wargami większymi.

Co to jest owłosienie łonowe?

Są to gęste i poskręcane włosy, które pokrywają wzgórek łonowy. Ich zadaniem jest ochrona wrażliwej części sromu od kurzu i brudu, podobnie jak rzęsy chronią oczy.

Kiedy pojawia się owłosienie łonowe?

Może się ono pojawić w wieku od ośmiu do szesnastu lat. U wielu dziewcząt w okresie dojrzewania pojawia się owłosienie łonowe na krawędzi warg lub na samym wzgórku. Rozwój owłosienia został podzielony na pięć etapów. Pierwsza faza następuje już w chwili narodzin i trwa aż do okresu dojrzewania; są to bardzo delikatne włoski pokrywające wzgórek łonowy. Drugi etap zaczyna się wówczas, kiedy pojawiają się dłuższe i grubsze włosy. W etapie trzecim i czwartym włosy zaczynają być mocniejsze i bardziej poskręcane. Pokrywają coraz większą powierzchnię wzgórka. W fazie piątej włosy są grube, gęste i mocno poskręcane. Owłosienie łonowe kształtem przypomina odwrócony trójkąt. U niektórych kobiet włosy sięgają aż do pępka oraz pokrywają górną część ud.

Miesiączka a owłosienie łonowe

Większość dziewcząt zaczyna miesiączkować w czwartej fazie rozwoju owłosienia łonowego. Bywa też tak, że dziewczyny mają menstruację przed pojawieniem się jakiegokolwiek owłosienia lub po piątej fazie jego rozwoju.

Owłosienie pod pachami

W okresie dojrzewania pojawiają się również włosy pod pachami. Wyrastają one zazwyczaj wtedy, gdy zaczyna rozwijać się biust albo gdy najpierw pojawia się owłosienie łonowe.

Przeczytaj także:

Dojrzewanie

Miesiączka

Zanim pojawią się piersi

Przyjaźń z trądzikiem

Spotkania we dwoje

 
     
(c) 2014 portal edukacyjny www.szkola.net