[ drukuj ]
 
Dla dziewczyn/Dojrzewanie
Spokojnie, ja dojrzewam
 
  Okres dojrzewania jest szczególnie ważny w życiu każdej dziewczyny. Jest to długotrwały proces, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Niektóre dziewczęta zaczynają dojrzewać już w wieku ośmiu lat, inne mając szesnaście.

Kiedy mała dziewczynka zaczyna przeobrażać się w kobietę, zmienia się jej ciało; biodra zaczynają się zaokrąglać, biust zaczyna być widoczny, pojawia się owłosienie łonowe i pod pachami. Oprócz zmian widocznych gołym okiem następują zmiany - te bardzo istotne - wewnątrz organizmu.

Okres dojrzewania poprzedzony jest gwałtownym wzrostem. Od drugiego roku życia aż do początku dojrzewania przeciętna dziewczynka rośnie około pięciu centymetrów w ciągu roku. Kiedy zaczyna się rozwijać, rośnie dwa razy szybciej. Taki przyrost jest widoczny zazwyczaj aż do pierwszej miesiączki. Do około trzech lat po pierwszym okresie dziewczyna osiąga swój dojrzały wzrost.

W okresie dojrzewania nogi i ręce rosną zwykle szybciej niż kręgosłup. Dlatego można zauważyć, że są one nieproporcjonalnie długie w stosunku do tułowia. Podobnie może być ze stopami - mając 150 centymetrów wzrostu, możesz nosić buty o numerze 8. Ale jest to normalne, a jednocześnie przejściowe. Podczas dojrzewania twoja twarz również ulega zmianie. Jej dolna część wydłuża się, a całość staje się pełniejsza.

Chłopcy również przechodzą okres intensywnego wzrostu, jest on jednak przesunięty o kilka lat w stosunku do dziewcząt. To właśnie dlatego jedenastolatka jest dużo wyższa od swojego kolegi w tym samym wieku. Stan ten zmienia się dopiero po kilku latach, kiedy to chłopcy wchodzą w okres dojrzewania i przerastają swoje koleżanki.

Przeczytaj także:

Owłosienie w okresie dojrzewania

Miesiączka

Zanim pojawią się piersi

Przyjaźń z trądzikiem
 
     
(c) 2014 portal edukacyjny www.szkola.net